בעזרת כלים קלים, ניהול כלכלי הופך לניהול קלכלי

5 צעדים לפיתוח הרגלי חיסכון אצל ילדיכם

 • בית
 • 5 צעדים לפיתוח הרגלי חיסכון אצל ילדיכם

יצירת הרגל לחסכון קבוע הינו הרגל שיכול לקחת זמן להטמיע אצל מבוגרים, אבל אצל ילדים זה יכול להיות מהלך מהיר יותר אם מתחילים בגיל צעיר. חינוך לחיסכון פיננסי תוך שיח קבוע על תחומים פיננסים חשוב מאוד על מנת שילדינו יתבגרו ויהיו בעלי אוריינות פיננסית עם מודעות לחיסכון.

על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שיעור החיסכון של אנשים פרטיים הגיע ב־2017 רק ל־14.4% מההכנסה הפרטית הפנויה – נמוך משמעותית מהשנה שעברה, אז שיעור החיסכון הפרטי עמד על 15.9%. כלומר המודעות לחיסכון יורדת אצל משקי בית פרטיים, התנהגות העלולה לחלחל לדורות הבאים. לפניכם 5 צעדים לפיתוח הרגל החיסכון אצל ילדיכם:

 1. צריך / רוצה
  הצעד הראשון הדרוש על מנת ללמד ילדים את הערך של חיסכון הוא להבדיל בין מוצר שצריך למוצר שרוצים. חשוב להסביר את ההבדל בין מוצר בסיסי שצריך אותו על מנת להתקיים – מזון, בית, בגדים לבין מוצרי צריכה שרוצים אותם אבל אינם הכרחיים לקיומנו. ניתן להדגים לילדים את ההבדלים בעזרת תזרים ההוצאות וכן התקציב של המשפחה.
 2. אפשרו לילדים להרוויח כסף שלהם
  על מנת שילדים ילמדו להתנהל כלכלית וליצור חיסכון חשוב שיוכלו להתנסות וללמוד מתוך ניסוי וטעיה. ילדים יכולים להרוויח כסף על ידי עבודה כמו בייביסיטר, טיול עם כלבים, דמי כיס, דוכן מכירה ועוד. חשוב לאפשר לילדים להיות אחראיים על הכסף שלהם וזה כולל לתת להם לעשות טעויות או לקבל החלטות שונות משלנו, אבל לעזור להם ללמוד מהטעויות.
 3. מקום לחיסכון ומטרה
  עבור ילד, חיסכון ללא מטרה זו פעולה חסרת טעם לכן חשוב לעזור לילדים לחסוך עבור מטרה שהם בחרו וכך לייצר מוטיבציה. בנוסף חיסכון עבור מוצר יקר ייתכן שיראה להם חסר סיכוי או מטרה גדולה מידי, לכן עזרו להם לכמת את הסכום למנות קטנות וחשבו כמה כסף יצטרכו לשים בצד כל שבוע כדי להגיע ליעד. לאחר שהגדרתם את הכמות צריך להחליט איפה יתבצע החיסכון – קופת חיסכון לילדים צעירים או חשבון חיסכון בבנק עבור ילדים מבוגרים יותר.
 4. מעקב אחר ההוצאות
  במהלך רכישת כישורי החיסכון חשוב גם לדעת לעקוב אחר ההוצאות היומיות / שבועיות ולבצע בקרה קבועה אחר ההוצאות. בסוף כל שבוע / חודש חשוב לעשות סיכום ולבחון אם ההוצאה הייתה הכרחית ולהראות שהיו יכולים לחסוך מהר יותר אם היו מוותרים על ההוצאה.
 5. דוגמא אישית
  שמשו דוגמא אישית עבור ילדיכם, חסכו עבור יעדים עתידיים שלהם וגם עבור מטרות וחלומות שאתם מעוניינים להגשים. 

המסמך מעניין? שתפו!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
להתחלת השיחה
💬 איך אפשר לעזור?
היי 👋 כאן עינת מקלכלי,
איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן